7 czerwca 2017 r. spod Starostwa Powiatowego w Pułtusku wyruszyła na IX. Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi oraz Publicznego Gimnazjum nr 3 im. bp. Andrzeja Noskowskiego.

Rajd organizowany jest przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie we współpracy z Dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W tym roku trasy rajdowe zbiegały się w miejscowości Jedwabno koło Szczytna na terenie Mazur. IX edycja projektu była związana z jednymi z najaktywniejszych po wojnie oddziałami podziemia antykomunistycznego szwadronami 5 Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Dowódcy szwadronów naszej drużyny był Błażej Chmielewski. Jak co roku uczestnicy musieli stawić czoła postawionym im zadaniom związanymi z działalnością podziemia antykomunistycznego oraz ujść z zasadzek NKWD i KBW zorganizowanych na trasie przez rekonstruktorów historycznych.

Rajd zakończył się w miejscowości Jedwabno, gdzie młodzież dotarła 10 czerwca (sobota) wieczorem. 11 czerwca (niedziela) o godzinie 9.50 w Piduniu odprawiona została polowa msza święta. Po niej odbyła się rekonstrukcja historyczna „Potyczka pod Piduniem 1946” w wykonaniu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ”.

 

BIP

Nasze LICEUM

Dziennik Librus

Biblioteka LICEUM

Bierzemy udział w programie

POLECANE strony

Licznik gości

Jesteś

Liczniki internetowe
osobą, która odwiedza naszą stronę.

Informacja

Serwis Internetowy
Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku
wykorzystuje COOKIES