Pracowicie, ale w dobrych humorach zainaugurowali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku działalność Korpusu Wolontariuszy Wspólnoty Polskiej. Projekt edukacyjny współfinasowany jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. 
Korpus Wolontariuszy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" to propozycja aktywizacji młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, a pośrednio innych członków społeczności lokalnej do działań wolontariackich. Działania mają zasięg ogólnopolski i skupiają się w trzech regionach Polski: woj. dolnośląskie, mazowieckie oraz zachodniopomorskie.

Wolontariat w fotografii

Podczas projektu przeprowadzone są dla młodzieży szkolenia i warsztaty, m.in. z zakresu aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie lokalnym, podejmowania inicjatyw, a także idei samego wolontariatu. Szkolenia prowadzą specjaliści ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", a także zaproszeni eksperci ze społeczności lokalnej. Warsztaty z trenerami związane z podejmowanymi działaniami i inicjatywami odbywają się także poprzez specjalnie utworzoną platformę do webinariów. Działania wolontariackie projektu skierowane są do konkretnej grupy odbiorców - rodzin repatriantów z Europy Wschodniej na danym terenie ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży.

 

W projekt zaangażowanych jest 23 uczniów Liceum z klas I – III. Pod naszą opieką znajdować się będą trzy rodziny repatriantów mieszkające w Warszawie i jedna rodzina z Pułtuska. Nasi wolontariusze będą pomagać dzieciom , także z użyciem nowoczesnych środków komunikacji , w odrabianiu lekcji, prowadzić konwersacje z dorosłymi pozwalające doskonalić znajomość języka polskiego, historii i kultury polskiej. Będziemy także organizować wyjazdy edukacyjne do muzeów, kina, spotkanie świąteczne. 
W ostatnią środę 27. 10. 2016 r. odbyło się pierwsze szkolenie wolontariuszy pod hasłem ABC Wolontariatu - czyli co się z czym je? 
Uczniowie mogli się na nim dowiedzieć, co to jest wolontariat, jakie cechy charakteru powinien mieć dobry wolontariusz. Podczas spotkania uczestnicy aktywnie włączali się w debatę na temat praw i obowiązków wolontariusza, podczas wspólnej burzy mózgów powstał m.in. KODEKS WOLONTARIUSZA oraz portfolio wolontariusza. Obok odwagi, uczciwości, empatii i otwartości, wśród cech, które powinien mieć wolontariusz znalazły się także: odpowiedzialność, rzetelność, gotowość do poświęceń. Warsztaty poprowadzili trenerzy i eksperci - Sylwia Jędra z Centrum Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu, a towarzyszyła jej Julia Carre z programu Erasmus +Wolontariat Europejski.
Jesteśmy przekonani, że nawet po zakończeniu projektu wolontariusze będą aktywnie działać na rzecz innego człowieka i społeczności lokalnej, wszak jak twierdzi jeden z trenerów projektu pani Mirosława Zielonka- idea wolontariatu narodziła się na długo zanim człowiek opanował sztukę pisania? Już ludzie prehistoryczni pomagali sobie w imię wspólnego dobra.

 

Anna Krawczyńska – koordynator projektu

Nasze Liceum

 srebrna tarcza

Dziennik Librus

Skrzynka podawcza

epuap logo

Biblioteka Liceum

Bierzemy udział w:

nprcz

Polecane strony

Licznik gości

Jesteś

Liczniki internetowe
osobą, która odwiedza naszą stronę.

Informacja

Serwis Internetowy
Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku
wykorzystuje COOKIES