olga statuetka

Eliminacje wojewódzkie Konkursu zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej odbyły się w marcu tego roku. Wzięło w nim udział 350 uczestników z całej Polski. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowało się 29 osób, w tym uczennica klasy IIc Olga Rutkowska, która recytowała wiersz i fragment prozy napisanej przez byłe polskie więźniarki obozu koncentracyjnego w Ravensbrück na terenie Niemiec.Opiekunem Olgi była p. Lidia Ambroziak.

Konkursowi towarzyszyła uroczysta Gala finałowa, która miała miejsce 4 kwietnia, w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej. W tamtejszej galerii „Fryna” odbyło się spotkanie dziennikarzy z gośćmi honorowymi gali – byłymi więźniarkami: dr Wandą Półtawską, Ireną Cyrankiewicz, Zdzisławą Wodarczyk, Krystyną Paradyż i Józefą Posch-Kotyrbą oraz rodzinami byłych więźniarek. Finaliści zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory. Nagrodą główną dla wszystkich finalistów oraz ich opiekunów jest 4-dniowy wyjazd do Niemiec połączony ze zwiedzaniem KL Ravensbrück i Berlina, który będzie miał miejsce w czerwcu. Przedsięwzięcie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

List do uczestników gali finałowej skierował prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. „Twórczość literacka w takim miejscu to nie było jedynie wyrażanie siebie. To była rozpaczliwa próba ocalenia własnej tożsamości“ - podkreślił. Dodał, że utwory więźniarek dają wskazówki do rozpoznawania właściwych postaw i wartości, którymi warto żyć.

 

BIP

Nasze LICEUM

Dziennik Librus

Biblioteka LICEUM

Bierzemy udział w programie

POLECANE strony

Licznik gości

Jesteś

Liczniki internetowe
osobą, która odwiedza naszą stronę.

Informacja

Serwis Internetowy
Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku
wykorzystuje COOKIES

Kanał RSS