3

      28 września 2018r. miała miejsce kolejna – 13 – Noc Naukowców. Jest to impreza o zasięgu europejskim a jej celem jest prezentacja nauki dzieciom.W tym roku, po raz pierwszy w tej ważnej dla popularyzacji nauki imprezie wzięli udział uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, prezentując przygotowane przez siebie przedstawienie „Alicja w krainie chemii” oraz warsztaty chemiczne. Wraz z dyrektor szkoły Barbarą Meredyk grupa uczniów w składzie Alicja Pawlak, Weronika Laskowska i Jakub Nożykowski – tegoroczni absolwenci klasy biologiczno - chemicznej oraz uczniowie klasy II D – biomedycznej: w składzie Weronika Kaczmarczyk, Zuzanna Skrzecz, Wiktoria Gerek, Wiktoria Drobot, Dominik Nuszkiewicz i Kamil Czech godnie reprezentowali Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku. Uczniów przygotowała nauczyciel chemii mgr Danuta Pawlak. Alicja Pawlak ułożyła scenariusz pokazu i wystąpiła w nim w roli Naukowca. Serca dzieci podbiła Weronika Kaczmarczyk w fantastycznej roli Alicji. Trochę straszył Kapelusznik, w którego postać wcieliła się Weronika Laskowska. Duże brawa należą się wszystkim pozostałym - niezmordowanym wykonawcom warsztatów chemicznych.Podczas warsztatów odwiedzające imprezę dzieci dowiedziały się, co to jest suchy lód i jak można go użyć do pompowania balonów; hodowały ogrody krzemianowe, suszyły kwiatki kobaltowe, badały napięcie powierzchniowe wody i tropiły wodę ukrytą w skałach. Największe emocje wywoływał efektowny fotobłysk i złoty deszcz oraz lokomotywa – elementy pokazu chemicznego powtarzanego czterokrotnie podczas trwania imprezy. Ogromne brawa i okrzyki zachwytu podczas pokazów były nagrodą dla prezentujących.    
                Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkoły, która wspierała pomysł udziału naszego liceum w Nocy Naukowców oraz całej społeczności szkolnej, która w wolnych chwilach dzielnie produkowała kwiatki z bibuły – niezbędne podczas warsztatów chemicznych. Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia była Agata Gago, reprezentująca edukacyjny kanał telewizyjny Da Vinci, który był sponsorem odczynników chemicznych i szkła laboratoryjnego oraz samego wyjazdu i pobytu w Poznaniu wszystkich uczestników.
             Po trudach Nocy Naukowców młodzież miała okazję zwiedzić Poznań. Naszymi przewodnikami byli wolontariusze - studenci Politechniki Poznańskiej – Józefina i Tomasz. Piękna jesienna pogoda towarzyszyła naszej wycieczce. Zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do Pułtuska następnego dnia. Dziękuję uczniom i absolwentom, aktualnie studentom Wydziałów Chemicznych Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Białostockiego za chęć i udział w tej ważnej dla chemii uroczystości.


                                                                                                 Danuta Pawlak
                                                                                                             nauczycielka chemii

 

 

BIP

Nasze LICEUM

Dziennik Librus

Biblioteka LICEUM

Bierzemy udział w programie

POLECANE strony

Licznik gości

Jesteś

Liczniki internetowe
osobą, która odwiedza naszą stronę.

Informacja

Serwis Internetowy
Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku
wykorzystuje COOKIES

Kanał RSS