Wilanw

Z okazji 335 rocznicy zwycięstwa pod Wiedniem uczniowie klasy III C odwiedzili letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego. Wizyta ta przybliżyła nam  sylwetkę króla, jego rodzinę i stosunki panujące w rodzinie Sobieskich. Poznaliśmy także zwyczaje panujące na staropolskim dworze królewskim i magnackim. Warsztaty kulinarne w Villa Intrata przybliżyły uczniom tradycje kuchni staropolskiej. W ich trakcie samodzielnie, zgodnie z przepisem pochodzącym z XVII wieku, przyrządziliśmy potrawy, które jadano na magnackim i królewskim dworze: kiszki z ryby na słono i ulipki. Zajęcia zorganizowane  w ramach programu Kultura Dostępna uświadomiły nam wspaniałość tradycji I Rzeczypospolitej.

A. Krawczyńska