„Lekcje z ZUS” to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej    oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego inicjatorem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest to projekt, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja  o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. Projekt zakładał przeprowadzenie cyklu czterech lekcji z następujących zagadnień: świadomy zawsze ubezpieczony, płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki, emerytura - twoja przyszłość w Twoich rękach, e-ZUS, czyli firma pod ręką.Uczniowie otrzymali materiały dydaktyczne w postaci kart pracy, notatników, tekstów informacyjnych, ćwiczeń i prezentacji – przekazane przez ZUS. Na zajęciach lekcyjnych młodzież dowiedziała się, dlaczego warto się ubezpieczyć i na jakie świadczenia można liczyć, gdy płaci się składki. Licealiści zaznajomili się z procedurami i warunkami zakładania własnej firmy. Wiedzą już, jakie obowiązki wobec ZUS ma przedsiębiorca i jakie są jego uprawnienia wynikające z ubezpieczenia się.                                                        Dnia 22 listopada uczniowie klasy I D, biorącej udział w programie, w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości wybrali się na zajęcia warsztatowe             do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Pułtusku. Lekcję na temat emerytur przeprowadziła pani Dagmara Szydłowska - kierownik Inspektoratu ZUS. Uczniowie podczas zajęć poznali zagadnienia związane z systemem emerytalnym.           Lekcje przeprowadzone zostały przez p. Małgorzatę Dudyś - nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, która zgłosiła klasę I D do programu i zorganizowała spotkanie    w ZUS w Pułtusku.                                                                                        Serdecznie dziękujemy pani kierownik Inspektoratu ZUS w Pułtusku                       za przeprowadzenie warsztatów.