Depresja- porozmawiajmy o niej

 

Depresja jest przyczyną cierpień psychicznych. Negatywnie wpływa na zdolność cierpiących do wykonywania nawet najprostszych codziennych czynności a niekiedy prowadzi do zniszczenia relacji z rodziną i przyjaciółmi. W najgorszym przypadku może być przyczyną samobójstwa i jest najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat.

Ale depresji można zapobiegać i można ją leczyć.

            Rozmowa o depresji z członkiem rodziny, przyjacielem, zaufanym pedagogiem, lekarzem, podejmowanie tego tematu w przestrzeni publicznej, np. w mediach informacyjnych, blogach czy mediach społecznościowych, pomoże przełamać stygmatyzację i w efekcie zachęci więcej osób do szukania pomocy.

Co możesz zrobić?

Rozejrzyj się wokół, wśród kolegów w klasie, znajomych- może zauważyłeś osoby, które stronią od towarzystwa innych i stale trzymają się na uboczu? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak się dzieje? Może to nie jest tylko nieśmiałość? Spróbuj nawiązać rozmowę.

Może w Twoim otoczeniu, w Twojej klasie jest ktoś, kto nigdy nie jeździ na wycieczki klasowe, a jeżeli już, to w autokarze siedzi samotnie? Zazwyczaj nikt nie podchodzi uważając, że ta osoba potrzebuje samotności. Ale może wcale tak nie jest? Może chciałaby się zintegrować z grupą, ale z różnych powodów coś ją powstrzymuje? Nie przechodź obojętnie!

 

Zastanów się, dlaczego niektórzy samotnie spędzają przerwy, nigdy nie siadają blisko grupy, nigdy nie uczestniczą w spotkaniach towarzyskich? Może warto do nich zagadnąć? Może to nieśmiałość, ale może depresja?

Pamiętajmy:

- Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach.

-Ryzyko depresji wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, zdarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, rozpad związku, problemów z nadużywaniem alkoholu i przyjmowaniem narkotyków.

-Depresja jest przyczyną cierpienia psychicznego i może wpływać na zdolność do wykonywania najprostszych czynności, niszcząc niekiedy relacje z rodziną i przyjaciółmi.

-Nieleczona, może uniemożliwić chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.

-W najgorszym przypadku depresja może doprowadzić do samobójstwa.

-Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenia rozmowy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych lub połączenie obu metod.

-Przezwyciężenie często spotykanej stygmatyzacji depresji spowoduje, że więcej osób będzie szukało pomocy.

BIP

Nasze LICEUM

Dziennik Librus

Biblioteka LICEUM

Bierzemy udział w programie

POLECANE strony

Licznik gości

Jesteś

Liczniki internetowe
osobą, która odwiedza naszą stronę.

Informacja

Serwis Internetowy
Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku
wykorzystuje COOKIES

Kanał RSS