W czwartek 30 marca 2017 r. w Galerii Cztery Strony Świata klasa 2A miała przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawym wykładzie pt. „Praktyki mobbingowe i mobbing. Definiowanie, reagowanie i przeciwdziałanie.” Wykład prowadziła dr Bożena Józefów Czerwińska, kierownik Zakładu Antropologii Katedry Antropologii i Archeologii w Akademii Humanistycznej w Pułtusku; był to zarazem pierwszy z zaplanowanego cyklu wykładów z różnych dziedzin – pomysłodawcą i realizatorem tego przedsięwzięcia jest Muzeum Regionalne w Pułtusku.

Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, czym jest mobbing, czym różnią się praktyki mobbingowe od samego mobbingu, kto może zostać ofiarą, a kto zwykle zostaje sprawcą tego zjawiska, w jaki sposób ono powstaje, jak się nasila, jakie ma przyczyny i jakie są jego skutki – nie tylko dla ofiary mobbingu, ale i dla całego otoczenia. Dowiedzieliśmy się, jak odróżnić praktyki mobbingowe od np. konstruktywnej krytyki, a także jak powinniśmy reagować, gdy zauważymy, że ktoś stosuje te praktyki np. w szkole – bo zjawisko to coraz częściej obserwuje się też, niestety, w środowisku szkolnym, wśród coraz młodszych dzieci. Wykład uświadomił nam też, jak ważna będzie w naszej przyszłej pracy znajomość strategii społecznych i umiejętności – takich jak np. rozpoznanie dynamiki grupy – by uniknąć sytuacji, w których moglibyśmy nieświadomie stać się łatwą ofiarą mobbingu…

Wykład okazał się nie tylko ciekawy, ale i bardzo przydatny.

Muzeum Regionalne zaprosiło też wszystkich uczestników spotkania na kolejny wykład – w połowie kwietnia. Poświęcony on będzie tradycjom wielkanocnym w naszym regionie.

Uczniowie klasy 2A

 

BIP

Nasze LICEUM

Dziennik Librus

Biblioteka LICEUM

Bierzemy udział w programie

POLECANE strony

Licznik gości

Jesteś

Liczniki internetowe
osobą, która odwiedza naszą stronę.

Informacja

Serwis Internetowy
Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku
wykorzystuje COOKIES

Kanał RSS