Uczniowie klasy IC wzięli udział w lekcjach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu prowadzonych przez wolontariuszy Klubu Jagiellońskiego, które miały przybliżyć nam sposób działania organów władzy w Polsce.

Pierwsze zajęcia poświęcone były systemowi parlamentarnemu - gra „Parlament 2.0”. Po wykładzie wprowadzającym wcieliliśmy się w rolę posłów pięciu ugrupowań. Członkowie każdego z nich otrzymali dokument, w którym zawarta była wizja państwa charakterystyczna dla danej partii oraz pakiet postulatów politycznych. Powołaliśmy rząd ze spójnym programem i uchwaliliśmy budżet państwa. Kluczową rolę odgrywały też media, które składały się z trzech osób nienależących do żadnego ugrupowania. W grze zwyciężyło ugrupowanie, które okazało się największą skutecznością w rządzeniu.

Drugie zajęcia dotyczyły systemu samorządowego - gra „Moje miasto”. Naszym zadaniem było przygotowanie strategii rozwoju swojego miasta. Wcieliliśmy się w role członków rady miasta uchwalających kolejne budżety. Wybraliśmy spośród siebie burmistrza miasta, a następnie w trakcie tej symulacji operowaliśmy realnymi kwotami, którymi dysponuje nasza gmina. Podczas gry opracowaliśmy budżet na kolejne lata i mogliśmy obserwować, jak nasze decyzje wpływają na rozwój miasta oraz w jaki sposób wzrastały/malały wydatki bieżące gminy, wpływy z podatków czy zadłużenie.

Przed nami ostatni etap zajęć – gra „Od narzekania do działania”. Nie możemy doczekać się kiedy to nastąpi.

Marta Szymańska kl. I C

BIP

Nasze LICEUM

Dziennik Librus

Biblioteka LICEUM

Bierzemy udział w programie

POLECANE strony

Licznik gości

Jesteś

Liczniki internetowe
osobą, która odwiedza naszą stronę.

Informacja

Serwis Internetowy
Liceum Ogólnokształcącego
im. Piotra Skargi w Pułtusku
wykorzystuje COOKIES

Kanał RSS